2009. október 28., szerda

Lovardánkban

Ismerkedés a pónival kis gyerekeknek
Az oktató kézen vezeti a pónit, miközben a kis gyerek a nyeregben ül, így sétálnak. A kis lovak lehetővé teszik, hogy a fiatal lovasok nagyobb magabiztossággal tanuljanak lovagolni. A póni lovak méretben és fizikailag is jobban illenek egy gyerekhez, ezzel lehetővé téve, hogy eredményesen és sikerélménnyel lovagoljanak.

Futószáras lovaglás

Ha ellátogat hozzánk, és még soha nem ült lovon, futószáron fogjuk oktatni. (Egészen kis gyermekeket először kézen vezetjük, és amikor elérte a megfelelő fejlettségi szintet, akkor kezdjük a futószáras oktatást.) Az első óra voltizs-heveder segítségével történik, hogy a lovas megtanulja érezni a ló mozgását. Ekkor tanulják meg a ló ritmusát átvenni, és a legnehezebb jármódban ügetésben elengedetten és egyensúlyban ülni.Lovardánkban már 3-4 éves kortól el lehet kezdeni a lovaglást, futószáron. Az oktató kizárólag egy gyerekkel foglalkozik, 45 percen keresztül. Ez az időtartam ideális gyerekek részére, hiszen a lovaglás koncentrációt és figyelmet igényel, amit ebben a korban igen nagy feladat hosszabb ideig fenntartani.


Ha ezt már tudják, akkor már nyeregben sajátítják el a helyes ülést és tartást, a különböző jármódok lovaglását. A futószáras oktatás alatt a tanuló lába is megerősödik - erre szüksége is lesz mielőtt a futószár nélküli munkát elkezdheti.
Önálló lovaglás, osztálylovaglás
Az osztály a futószárat követő szint, ahol a lovas már egyedül lovagol, más lovasokkal együtt. Az osztály már 1 órás időtartamú edzést jelent, ahol több gyerekkel foglalkozik egyszerre az edző. Osztályba kerülhetnek azok a lovasok, akik futószáron már biztonsággal tudják alkalmazni a lovaglási technikákat, s képesek önállóan dolgozni a lóval.


Terep lovaglás
Amikor már teljes biztonsággal ülik meg a lovat a lovasok, és uralni is tudják lovukat, jöhet az, amiért is elkezdtek lovagolni tanulni: a tereplovaglás. Különböző hosszúságú, és nehézségű terepútvonalaink valamelyikén megtapasztalhatja a lovas, milyen természetközeli is a lovaglás. Az erdőn-mezőn, különböző terepviszonyok közepette fejlődik még tökéletesebbé a lovastudás. Mekkora élmény, amikor kinyúlik lovasa alatt a ló vágtában… Ez ad értelmet a lovaglásnak. Amikor a ló és ember együtt felszabadultan élvezi a természet közelségét.



Gyakorlottabb lovasok a környező vidéket bebarangolhatják lóháton. Rövidebb, vagy több órás, akár egész napos lovaglásokra van lehetőség kísérővel. A táj gyönyörű minden évszakban.
Igény szerint túralovaglásokat is szervezünk.


Viszontlátásra Árkoson!


Kérjük előzetesen jelentkezzen és kérjen időpontot a
0746/044172-es telefonon.

Első edzés viccesen

Szóval maguk azok. És mind lovagolni szeretne. No majd teszünk róla. Maguk egy óráért befizetnek 2000 forintot. A ló ingyen csinálja. De ahogy magukat elnézem még így is ő jár rosszabbul.
Lovat láttak már? Igen? És miről ismerték fel? Hogy röfögött? Az vagy nem ez volt, vagy amikor meglátta magukat megijedt, és félrebeszélt.
Na jó, mutatok egyet én. Ő az, amelyik alul... helyesbítek, amelyik fölül van.
Tehát a ló. Mint látják két vége van, amit egy kis zenei hallással könnyű megkülönböztetni egymástól. Ugyanis elöl böfög, hátul... Disznó!... Hátul pedig van a farka. De ha ezt lovaglás közben meglátják, akkor maguknak már régen rossz. Gondolom, a fejét különösebb biológiai előképzettség nélkül is felismerik. Ott elöl a száján bemegy a lóhere... Az ellenkező végén meg kijön a... Jó hogy nem narancs.
A szeme a fej elülső részén található, ezért előrefelé jobban lát. Amelyik minden oldalra egyformán lát, az a vak ló.
Az a két hegyes nem irányjelző, hanem a füle. Ez egyrészt arra való, hogy hallja amit én mondok neki, másrészt arra, hogy maguknak veszély esetén legyen mibe kapaszkodni, de ez magukon úgysem segít.
Egyébként ez egy farmotoros állat. Hátul van két láb ezekkel fut, elöl kettő, ezekkel fékez, és mind a négy patában végződik. Úgy lehet megkülönböztetni az asztaltól. Mint látják, mindegyik patájára patkót szereltünk. Ez azért fontos, hogyha valakit netán megrúgna, az ne tudjon utána reklamálni.
Látják a hátán a nyerget? Őseink alatta puhították a húst. Mi itt fölötte szoktuk, mint hamarosan tapasztalni fogják a hátsó felükön. No most, ha önök láttak olyan nyerget, ami alól csak a fej és a farok látszott ki, az nem nyerges ló, hanem teknősbéka volt.
Bírtak követni? Jó, akkor kérem az elsőt!
Már ne haragudjon, hogy megkérdezem, de magának tényleg így áll a lába? Mit? Hogy a kedves nagymamától örökölte? Nem létezik. Már régen kihalt volna a családjuk, ha neki is ilyen közel álltak volna egymáshoz a térdei. Gondolja, hogy közé fér majd a ló? Talán akkor üljön föl. Nem elölről mert ott harap! Nem hátulról mert ott rúg! Ugye megmondtam... Jobbra a kis épületben van az orvos. Oda vigyék. Kár érte, ilyen fiatalon, nősülés előtt...
Ki a következő? Ha adhatok egy tanácsot, oldalról próbálkozzon! Na még egyszer!... Most egy kicsit pihenjen, addig én kiröhögöm magam. Segítsen neki, emelje a lábát! Ne a magáét! Ne a lóét! A társáét! Így, most lendítse föl! Talán ennyire nem kellett volna... Mi az, maga meg jobb oldali? Na végre.
Hé, ha maga rugdossa ki a kollégája fogait, akkor az állatokat miért tartjuk? Dugja bele a lábát a kengyelbe! Nem kéne annyira, mert feltöri a térdét. Látja azt a szíjat? Kapaszkodjon bele! Az a fék, de itt kantárnak hívják. Ha erősen meghúzza, a ló lassít. Ha erősen megrántja, a ló megáll. Ha nagyon erősen megrántja, a ló hanyat fog esni, és magának lapjával erősen megnövekszik a légellenállása.
Így nem lesz jó, egyikük szálljon le. Vagy maga, vagy a majré. Igaza van, a csúcson kell abbahagyni.
Mi az, maga már fel is ült? Mit lát? A ló farát? Talán tolatni akar? Forduljon meg! Na végre! Figyeljen, ha azt mondom ügetés, akkor a ló ügetni fog. Maga csak kapaszkodjon. Ha azt mondom, vágta, hunyja be a szemét! Majd ha a ló visszafelé jön, megint felszállhat. Ha lesz kedve hozzá...
Ügetünk. Nem tudna kicsit lazábban ülni? Ahogy így elnézem, a merevgörcs magánál volt ipari tanuló. Aztán még egy-két ilyen pattanás a nyeregben, azt, hogy maga férfi két T-vel fogják írni. Igen, az a múlt idő jele.
Csukja be a száját! Megállunk. Most kiköpheti amit leharapott a nyelvéből. Talán ha próbálna úgy ülni, mintha nem esett volna át a gyermekparalizisen, mert különben...
Tisztelem a tudományos érdeklődését, de tudtommal a talajmintát nem harapással szokták vételezni.
Hé, hova megy? Különben ahogy látom, maga most egy hétig nem nagyon akar ülősztrájkot kezdeni...
Ön következik, hölgyem. Ne remegjen annyira, mert agyrázkódást kap a ló. Üljön nyugodtan, magának úgy sincsen vesztenivalója...
Látja azt a csoportot a korlát mellett? Azok nem lovagolni jöttek. Szórakozni. Hát akkor ügessünk... Aha... Ezt hívják kényszerleszállásnak. Elég alapos altalajlazítást végzett. Csak nem a strucc a kedvenc madara? Mi, hogy dobál a ló? Majd máskor gyorsabban kimászik a vége alól. Nem gondoltam volna, hogy ilyen gyümölcsöző lesz a kapcsolatunk...
Már nincs más? Mi, hogy maga meggondolta magát? Jó, de a tandíjat nem fizetjük vissza.
Úgy nézem, mára megvolnánk. Aztán ha kedvük szottyan egyet jót lovagolni, csak jöjjenek bátran máskor is! Szeretettel várjuk magukat, én is, meg ez a kedves ló is...

Lovardai alakzatok

Pályán lovaglás során van a lovasnak igazán lehetősége a lovával való összeszokásra, illetve az idomításra. A lovardai alakzatok előre kigondolt útvonalak a lovaspályán.
Bemelegítésre, edzés után a ló lemozgatására, illetve a ló hajlítására. Persze ha a kérdés arra vonatkozik, hogy miért nem csinálhatja mindenki azt és úgy a pályán, ahogy szeretné, arra is van magyarázat.
Ezek az alakzatok nagyon jól lefedik az összes létező mozgási lehetőséget, másrészről pedig, ha mindenki a saját feje után lovagolna, akkor gyorsan káoszba fulladna minden olyan lovasedzés, ahol egynél többen vannak a pályán. A lovardai alakzatok alapján edző lovas mozgása kiszámítható.
A pályán lovaglás illemkódexe röviden: az első, és legfontosabb dolog, hogy ha a pályán szembetalálkozik két lovas, akkor úgy menjenek el egymás mellett, hogy a jobb kezük legyen egymás felé.

A második, hogy a lassabb jármódban haladó lovas húzódjon a pálya közepe felé. Például a sétáló lovasnak úgy kell haladnia, hogy a mellette elügető társa a pálya széle irányából tudja megkerülni.

Átlóváltás

Fontos, hogy az edzés során a ló mindkét kézen körülbelül ugyanannyit mozogjon. Ezt csak úgy lehet elérni, ha időnként megfordulunk a pályán. Ennek a legegyszerűbb módja, hogy felemeljük, majd megfordítjuk a lovat. Ha nincs kéznél daru, akkor jön képbe az átlóváltás.

Ha a kép bal oldalán taláható barna nyilat követjük, akkor lovaglunk a pálya szélén és ráfordulunk a hosszú oldalra. Itt viszont nem egyenesen haladunk tovább, hanem megcélozzuk a pálya szemközti sarkát. (Tehát M-ből a K pontba megyünk át.)

Amikor elértük a pálya közepét, akkor ügetés esetén át kell ülni a másik lábra, vágta esetén pedig át kell ugratni a lovat a helyes lábra. Ezt a lábváltást természetesen az összes kézváltáskor el kell végezni.

Természetesen átlóváltást a pálya mind a négy sarkából kezdhetünk (M-ből K-ba, K-ból M-be, F-ből H-ba, illetve H-ból F-be).

Félátló váltás

Ez az alakzat az átlóváltás variációja - a különbség annyi, hogy nem a pálya szemközti sarkát kell célba venni a lóval, hanem a pálya túlsó oldalának közepét.

Ez egy asszimetrikus alakzat: ha a fekete nyíl irányábó érkezünk, akkor a pálya hosszú oldalának közepéig kell ellovagolni, és onnan kell megcélozni a túloldali sarkot.

A manővert 8 féle képpen lehet elvégezni: E-ből M-be, M-ből E-be, B-ből H-ba, H-ból B-be, illetve ugyanígy a pálya másik felén E-ből F-be, F-ből E-be, B-ből K-ba és K-ból B-be.

Féllovarda
A nevével ellentétben a lovaspálya és nem a lovarda felénél kell elhagyni a hosszabb oldalát a pályának.
Tehát ha a barna nyilat követjük, akkor a B pontban be kell kanyarodni a lovarda közepe felé, majd az E pontban abban az irányban kell továbbhaladni, amerről jöttünk.

A műveletet össze lehet kötni kézváltással is: ekkor a fekete nyilat követve mikor elértük a pálya túloldalát, nem fordulunk vissza, hanem ugyanabban az irányban haladunk tovább, amerről jöttünk.

Ezt a gyakorlatot is több irányból lehet elvégezni: B-ből E-be, illetve E-ből B-be.

Féllovarda, középből

A lovaspályát nem csak keresztben, hanem hosszában is meg lehet felezni.

Ennek a műveletnek a lényege, hogy a rövid oldal mentén nem szabad egyenesen menni, hanem egy fél kiskör lovaglásával kell befordulni a pálya középvonalára. Ezzel a figurával is lehet kezet váltani, ugyanúgy, mint a fél lovardánál.

Természetesen mind a négy lehetséges irányból végiglovagolható.

Egyszerű kígyóvonal

A kígyóvonal legegyszerűbb változata. Amint rákanyarodtunk a pálya hosszú oldalára, ahelyett, hogy a pálya szélével párhuzamosan haladnánk, egy kissé befelé húzunk. Körülbelül úgy, mintha a szemközti rövid oldal felét szeretnénk eltalálni. Ha elértük a pálya felét, visszafordulunk a széle felé.

Ezt az alakzatot is négyféle irányból lehet végrehajtani.

Kígyóvonal

Ebben a lovardai alakzatban tulajdonképpen sok fél lovardát csinál a lovas egymás után, annyi eltéréssel, hogy a pálya hosszú oldalán soha nem megy egyenesen, hanem csak egy ponton érinti azt.

Tetszőleges számú ívet lehet csinálni. Ha az ívek száma páros (2, 4, stb), akkor kézváltással ér véget a pálya másik oldalán a gyakorlat, ha páratlan, akkor marad az eredeti irány.

Akár páros, akár páratlan számú ívet lovaglunk, amikor elérjük az egyenes szakaszok felét, mindenképpen át kell ülni másik lábra, illetve vágta esetén át kell ugratni a lovat.

Kiskör

Ezt a figurát bárhol végre lehet hajtani, lényege, hogy egy 4 méter sugarú kört ír le a lovas a lóval, majd folytatja útját.

Hasznos gyakorlat például, ha utolértük az előttünk haladó lovast, de sem lassítani, sem megelőzni nem akarjuk.

Nagykör

Ennek a lovardai alakzatnak az a lényege, hogy egy olyan kört kell tenni a pályán, ami érinti annak 3 oldalát. Tehát egy 20x40 méteres pálya esetében ha elindulunk a rövid oldal közepétől, akkor a negyedénél érintjük a hosszú oldalt, majd a pálya közepét, végül a másik hosszú oldalt.

Váltsd a köröket

Ezt az alakzatot végre lehet hajtani a pályán hosszában és keresztben is. Ha hosszában csináljuk, akkor a pálya hosszú oldalán ellovagolunk annak közepéig (B pont). Ott egy fél kiskört leírva visszafordulunk, úgy hogy a pálya közepét érintsük. Itt egy lóhossznyi egyenes lovaglása után egy másik fél kiskörrel visszafordulunk a pálya szemközti hosszú oldala irányába. A művelet végén a másik kézre kerülünk, tehát az X pontban át kell ülni másik lábra, illetve vágta esetén át kell ugratni a lovat.

Ezt a gyakorlatot négy irányból lehet végrehajtani.

Nyolcasok

Amint a neve is mutatja, két kört kell egybelovagolni úgy, hogy a körök találkozási pontjában kell áttérni az egyik körből a másikba. Lehet két nagykört összekötni, illetve kisköröket is. Kiskörök esetén a rövid oldal közepén kell elkezdeni a gyakorlatot, és a pálya közepéig kell érjen a nyolcas.

Körbenváltás

Ez egy összetett gyakorlat. Miután eljutott a lovas a pálya közepéhez (X pont, például egy féllovarda lovaglásával), egy fél kiskört lovagol balra, majd egy lóhossznyi egyenesben lovaglás után egy újabb fél kiskört tesz jobbra. Ezzel eléri a pálya rövidebbik oldalának a közepét. Innét egy nagykörrel fejezi be az alakzatot.

Az ábrán egyértelműbb (útvonal: X pont, belső kígyóvonal, A pont, K pont, X pont, F pont, A pont):